reklama

Kto chce prachy zadarmo? Kto začne najprv? Švajčiari?

Vo Švajčiarsku bude referendum o tom, či každý Švajčiar bude dostávať ničím nepodmienený základný príjem (ďalej iba NZP) 2.500 € mesačne. O čom je vlastne NZP? Chystá sa totiž aj nejaká diskusia v Európskom parlamente a zdá sa, že sa v celej Európe začína hovoriť viac o tejto problematike.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pár náčrtov o NZP.

  1. NZP nie je odmenou za prácu, ale človek dostáva príjem preto, že existuje

  2. NZP pokrýva základné potreby človeka. Na Slovensku by bol samozrejme oveľa nižší. Napr. 300 €.

Čo rieši NZP.

  • Uvoľnenie pracovných pozícií obsadených ľuďmi, ktorí nechcú pracovať, a ich výkon je z tohto dôvodu slabý.

  • Niektoré práce v ekonomike, nemajú veľkú spoločenskú hodnotu je za ne veľký príjem. Naopak iné práce majú veľkú spoločenskú hodnotu (napr. charita, sociálne starostlivosť) ale nie sú zaplatené. Toto by umožnilo, aby sa ľudia venovali tomu, čo ich napĺňa a čo im robí radosť. Ich výkon by sa zvýšil.

  • Veľa ľudí sa chce aktivizovať v občianskych združeniach alebo občianskych aktivitách, ale nemajú čas, alebo príjem, aby si mohli dovoliť venovať sa nezárobkovej činnosti.

  • Zjednodušil by sa daňový a odvodový systém. Bola by iba DPH, ktorá by bola v dostatočnej výške. Teda zdaňovaný by bol ten, kto má spotrebu. Jednoduchšie by boli aj kontroly a špekulovanie, prípadne hľadanie dier v systéme daňových a odvodových zákonov by prestalo.

  • Zanikla by čierna práca. Nikto by neplatil odvody. Pracujúci by dostával celú mzdu.

  • Rodičia by sa mohli venovať svojim deťom. Dnes ženy v domácnosti vykonávajú pri výchove detí prácu na plný úväzok, ktorá nie je zaplatená.

  • Zanikla by nespravodlivosť, že ľudia sú pokutovaní za prácu, musia platiť dane preto, že pracujú. Stroje pracujú tiež, berú zamestnanie ľuďom, ale práca strojov nie je zdaňovaná. Teda lepšie je človeka vyhodiť a kúpiť stroj. Nespravodlivosť pokuty za prácu by prestala.

Odkiaľ by sme na to zobrali?

Dá sa to vyrátať, ale v princípe ide vysokú DPH, možno okolo 100 % . Avšak ceny produktov a služieb by sa nezdvihli, lebo by neboli pre firmy iné dane a odvody za zamestnancov, teda náklady by sa firmám znížili. Teda by mohli dávať dnešné ceny.

Ale však to by nikto už potom nepracoval! Ale pracoval. Lebo základný príjem by stačil iba na základné životné podmienky, nie na niečo navyše, auto a dobré bývanie. To by si človek musel zabezpečiť ďalšou prácou. Je zaujímavé že 80% ľudí si myslí, že iní ľudia by pri poberaní NZP nepracovali. Ale 80% ľudí odpovedá, že by napriek NZP pracovali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výzvy NZP

Čo ak sa bude NZP míňať na podporu alkoholizmu. Riešenie: nevyplácať hotovosť, ale tovary a služby potrebné pre slušný život, aby nedošlo k zneužitiu NZP na alkohol, cigarety, drogy a iné.

Čo ak niekto vsadí na to, že splodí veľa detí, a bude ich mať iba kvôli peniazom? Riešenie: Nevyplácať deťom tú istú sumu čo dospelým.

Je súčasný ekonomický systém v poriadku? Nie je, prečo neskúsiť niečo iné?

V tomto blogu je iba pár náčrtov. O NZP premýšľam z každej strany, ale začína sa mi tento nový ekonomický systém páčiť.

V tomto blogu je iba pár informácií, pre viac kliknite na: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2mP3b86zVvo

Richard Stefak

Richard Stefak

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Idem za svojim cieľom. Nemám rád aroganciu arogantných ľudí. Tiež keď sa predávajúci drzo správa k zákazníkovi, alebo keď sa v banke tvária múdro a pritom tomu nerozumejú. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu