10 top myšlienok pápeža Františka O ohlasovaní evanjelia 1.

Autor: Richard Stefak | 5.4.2014 o 10:35 | (upravené 15.4.2014 o 20:40) Karma článku: 5,04 | Prečítané:  556x

Pápež František nedávno napísal exhortáciu Evangelii Gaudium o ohlasovaní evanjelia v dnešnom svete. Je rozdelená na úvod a päť kapitol. V tomto blogu ponúkam 10 top myšlienok z úvodných bodov exhortácie a z prvej kapitoly.

  1. Veľkým nebezpečenstvom v dnešnom svete, poznačenom rôznorodosťou a vtieravou ponukou konzumiznu, je sebecký smútok, ktorý vyviera z pohodlného a skúpeho srdca, z horúčkovitého vyhľadávania povrchných radostí, z izolovaného svedomia. (bod 2. EG)

  2. Chápem, že ľudia sú náchylní na smútok pre veľké ťažkosti, ktorým musia čeliť, ale kúsok po kúsku musíme dať priestor radosti z viery – ako skrytej ale istej dôvere aj uprostred najhorších trápení... (bod 6. EG)

  3. Pokušenie sa často prejavuje vo výhovorkách, akoby na to, aby sme sa dokázali radovať, musel byť splnený nekonečný zoznam podmienok. Je to tak, pretože“technologická spoločnosť dokázala znásobiť príležitosti na potešenie, ale len veľmi ťažko dokáže vyvolať radosť. (bod 7. EG)

  4. Preto, by sa hlásateľ evanjelia nemal tváriť ako na pohrebe. (bod 10. EG)

  5. On vždy svojou novosťou dokáže obnoviť náš život a naše spoločenstvo, a aj keď sa ho dotkli temné obdobia a slabosti Cirkvi, kresťanské posolstvo nemôže nikdy zostarnúť. Ježiš Kristus dokáže tiež prelomiť nudné schémy, v ktorých sa ho niekedy pokúšame uväzniť, a vie nás prekvapiť svojou neustálou Božou tvorivosťou. (bod 11. EG)

  6. Existujú cirkevné štruktúry, ktoré obmedzujú evanjelizačný dynamiznus; a rovnako existujú dobré štruktúry, ktoré ho napomáhajú, ak sú naplnené životom, ktorý ich hýbe, podporuje a hodnotí. (bod 26. EG)

  7. Pozývam všetkých, aby boli odvážni a kreatívni v úlohe znovuzadefinovať ciele, štruktúry, štýl a evanjelizačné metódy vlastných spoločenstiev. (bod 33. EG)

  8. Ak napríklad farár počas liturgického roka desaťkrát hovorí o zdržanlivosti a iba dva alebo trikrát o láske alebo o spravodlivosti, vzniká nerovnováha, pretože tie činnosti, ktoré by mali byť najviac prítomné v ohlasovaní a katechéze, zostávajú v tieni. To isté sa deje, keď sa hovorí viac o zákone než o milosti, viac o Cirkvi než o Ježišovi Kristovi, viac o pápežovi než o Božom slove. (bod 38. EG)

  9. Rovnako tiež existujú cirkevné predpisy a príkazy, ktoré mohli byť veľmi efektívne v dobe, keď vznikli, ale dnes už nemajú tú istú výchovnú silu na usmerňovanie životov ľudí. (bod 42. EG)

  10. Často je lepšie spomaliť krok a potlačiť nepokoj, aby sme pohliadli do očí, aby sme načúvali; alebo odložiť naliehavé úlohy, aby sme odprevadili niekoho, kto zostal na kraji cesty. Tak ako v prípade otca márnotratného syna: jeho dvere zostali otvorené, aby syn pri svojom návrate mohol bez ťažkostí vstúpiť. (bod 46. EG)

 

BONUS: Ak nás niečo má sväto znepokojovať alebo trápiť naše svedomie, tak je to tá vec, že mnoho našich bratov žije bez sily, svetla útechy priateľstva s Ježišom Kristom, bez spoločenstva viery, ktorá ich prijíma, bez horizontu zmyslu života. Dúfam, že skôr než strach z urobenia bude nás pobádať strach z uzatvorenia do štruktúr, ktoré nám poskytujú falošnú istotu; do predpisov, ktoré nás menia na neúprosných sudcov, do zvyklostí, uprostred ktorých sa cítime pokojní, i keď vonku je veľa hladných a Ježiš nám neustále opakuje: „Vy im dajte jesť!“ (Mk 6,37) (bod 49. EG)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?